Magazyny Energii
Jak Twoja domowa instalacja PV może zyskać dzięki wydajnemu i pojemnemu magazynowi energii PV?
Co to jest Magazyn energii?
Magazyn energii to jeden lub kilka akumulatorów połączonych w sieć. Służą one do magazynowania energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, z której można korzystać gdy instalacja nie będzie produkować energii. Na przykład nocą lub w pochmurny dzień. Wydajny i dobrze dopasowany magazyn energii w instalacji fotowoltaicznej, pozwala zasilić obiekt nawet przez 12 lub więcej godzin.


Gdzie stosuje się magazyny energii?
Z uwagi na koszty takiej inwestycji, magazyny energii fotowoltaicznej stosuje się w tych obiektach, które nie są podłączone do sieci energetycznej, a w których instalacja PV jest głównym źródłem zasilania. Mogą to być domki letniskowe, domki położone w górach, daleko od cywilizacji, stacje badawcze i wiele innych obiektów pozbawionych zasilania z elektrowni. Wyposażenie ich w magazyn energii pozwala uczynić je w zupełności samowystarczalnymi.
Magazyny energii jako alternatywa dla agregatów
Magazyny energii są doskonałą alternatywą dla klasycznych, paliwożernych generatorów prądu i agregatów. Ich eksploatacja nie należy do tanich, przede wszystkim ze względu na wysokie koszta paliwa oraz potrzebę okresowej konserwacji. Akumulatory, czyli magazyny energii dla instalacji fotowoltaicznej są bezobsługowe, a ich wydajność to nawet do 10 lat! Oznacza to brak jakichkolwiek kosztów eksploatacji i przeglądów.
FAQ
Pytania, które mogą
Cię zainteresować
Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania klientów
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Energia elektryczna z modułów fotowoltaicznych jako prąd stały (DC) jest zamieniana przez falownik na prąd zmienny (AC) i następnie wprowadzana do wewnętrznej instalacji budynku. Jego nadwyżka wysyłana jest do sieci energetycznej.
Czy panele produkują prąd, również wtedy gdy niebo jest zachmurzone ?
Tak, panele produkują prąd nawet podczas zachmurzonego nieba, jednak z dużo mniejszą wydajnością niż w słoneczny dzień. Dla większego obrazu - w słoneczny miesiąc jakim jest lipiec, nasza instalacja wyprodukuje aż 15% rocznego uzysku energii, natomiast suma produkcji energii w listopadzie, grudniu i styczniu to ledwie 9% rocznego uzysku.
Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Wydajność, jak i oczekiwana żywotność paneli słonecznych nieustannie rośnie, a obecnie montowane panele będą w stanie operować nawet 40 lat
Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?
Rozróżniamy dwa główne typy: panele polikrystaliczne i monokrystaliczne. Panele polikrystaliczne wyprodukowane są z krzemu polikrystalicznego. Ogniwa mają barwę niebieską i są kształtu kwadratu lub rzadziej prostokąta. Panele te charakteryzują się wysoką sprawnością, jednakże ustępują pod tym względem miejsca panelom monokrystalicznym. Panele monokrystaliczne wyprodukowane z monokryształu krzemu są zazwyczaj barwy ciemnoniebieskiej lub czarnej. Pojedyncze ogniwa mają zaokrąglone rogi. Panele monokrystaliczne cechuje najwyższa obecnie dostępna sprawność. Moduł monokrystaliczny w przeliczeniu na wat zainstalowanej mocy jest droższy od modułu polikrystalicznego średnio o 8-15%.
Czy mój dach musi być zorientowany na południe?
Panele zamontowane na dachu skierowanym na południe osiągają największą wydajność. Nie jest jednak problemem dach zorientowany na linii wschód-zachód, gdyż panele można umieścić na obu jego stronach, osiągając zbliżoną wydajność.