Magazyny Energii

Jak Twoja domowa instalacja PV może zyskać dzięki wydajnemu i pojemnemu magazynowi energii PV?

Co to jest Magazyn energii?

Magazyn energii to jeden lub kilka akumulatorów połączonych w sieć. Służą one do magazynowania energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, z której można korzystać gdy instalacja nie będzie produkować energii. Na przykład nocą lub w pochmurny dzień. Wydajny i dobrze dopasowany magazyn energii w instalacji fotowoltaicznej, pozwala zasilić obiekt nawet przez 12 lub więcej godzin.
magazyn energii
Magazyn energii Huawei-LUNA-2000-5-SO

Gdzie stosuje się magazyny energii?

Z uwagi na koszty takiej inwestycji, magazyny energii fotowoltaicznej stosuje się w tych obiektach, które nie są podłączone do sieci energetycznej, a w których instalacja PV jest głównym źródłem zasilania. Mogą to być domki letniskowe, domki położone w górach, daleko od cywilizacji, stacje badawcze i wiele innych obiektów pozbawionych zasilania z elektrowni. Wyposażenie ich w magazyn energii pozwala uczynić je w zupełności samowystarczalnymi.

Magazyny energii jako alternatywa dla agregatów

Magazyny energii są doskonałą alternatywą dla klasycznych, paliwożernych generatorów prądu i agregatów. Ich eksploatacja nie należy do tanich, przede wszystkim ze względu na wysokie koszta paliwa oraz potrzebę okresowej konserwacji. Akumulatory, czyli magazyny energii dla instalacji fotowoltaicznej są bezobsługowe, a ich wydajność to nawet do 10 lat! Oznacza to brak jakichkolwiek kosztów eksploatacji i przeglądów.

FAQ

Pytania, które mogą
Cię zainteresować

Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania klientów

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Energia elektryczna z modułów fotowoltaicznych jako prąd stały (DC) jest zamieniana przez falownik na prąd zmienny (AC) i następnie wprowadzana do wewnętrznej instalacji budynku. Jego nadwyżka wysyłana jest do sieci energetycznej.

Czy panele produkują prąd, również wtedy gdy niebo jest zachmurzone ?

Tak, panele produkują prąd nawet podczas zachmurzonego nieba, jednak z dużo mniejszą wydajnością niż w słoneczny dzień. Dla większego obrazu - w słoneczny miesiąc jakim jest lipiec, nasza instalacja wyprodukuje aż 15% rocznego uzysku energii, natomiast suma produkcji energii w listopadzie, grudniu i styczniu to ledwie 9% rocznego uzysku.

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Wydajność, jak i oczekiwana żywotność paneli słonecznych nieustannie rośnie, a obecnie montowane panele będą w stanie operować nawet 40 lat

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Rozróżniamy dwa główne typy: panele polikrystaliczne i monokrystaliczne. Panele polikrystaliczne wyprodukowane są z krzemu polikrystalicznego. Ogniwa mają barwę niebieską i są kształtu kwadratu lub rzadziej prostokąta. Panele te charakteryzują się wysoką sprawnością, jednakże ustępują pod tym względem miejsca panelom monokrystalicznym. Panele monokrystaliczne wyprodukowane z monokryształu krzemu są zazwyczaj barwy ciemnoniebieskiej lub czarnej. Pojedyncze ogniwa mają zaokrąglone rogi. Panele monokrystaliczne cechuje najwyższa obecnie dostępna sprawność. Moduł monokrystaliczny w przeliczeniu na wat zainstalowanej mocy jest droższy od modułu polikrystalicznego średnio o 8-15%.

Czy mój dach musi być zorientowany na południe?

Panele zamontowane na dachu skierowanym na południe osiągają największą wydajność. Nie jest jednak problemem dach zorientowany na linii wschód-zachód, gdyż panele można umieścić na obu jego stronach, osiągając zbliżoną wydajność.