Fotowoltaika
Dla domu
Jak działa
fotowoltaika dla domu?
Kiedy panele fotowoltaiczne produkują w ciągu dnia energię elektryczną, jest ona wykorzystywana na potrzeby domu. Kiedy wyprodukowanej przez nas energii jest zbyt dużo, abyśmy mogli ją zużyć w całości, zostaje oddana do dostawcy energii (Tauron, Energa, PGE itd.). W tym przypadku zakład energetyczny staje się magazynem energii elektrycznej, wyprodukowanej przez domową sieć fotowoltaiczną. Będziemy mogli pobrać potrzebną energię z „magazynu”, kiedy będzie nam ona potrzebna. Podobnie jak prawdziwe magazyny pobierają opłatę za przechowywanie towarów, również „magazyn” zakładu energetycznego pobiera od nas wynagrodzenie za przechowywanie energii. Jej wysokość to 20% oddanej do magazynu energii. Przykład: kiedy oddajemy do sieci energetycznej dostawcy 1kW, będziemy mogli odebrać 0,8kW z nadprodukcji
Do czego w domu
przydaje się fotowoltaika?
Każdy z nas korzysta z energii elektrycznej. Zasilają one komputery, telewizory, służą do ogrzewania budynków, zasilają sprzęt AGD, a także klimatyzatory. Zamieniając prąd z elektrowni na prąd z paneli fotowoltaicznych, zyskujesz natychmiastową oszczędność na rachunkach, a jednocześnie pewność stałych dostaw prądu. Również wtedy, kiedy słońce jest schowane za chmurami.
Fotowoltaika i jej zalety

ZASILANIE SPRZĘTU AGD i RTV
Codziennie korzystamy z kilku do kilkunastu różnych odbiorników zasilanych energią elektryczną. Komputer, telewizor, ładowarka do smartfona, sprzęty AGD, ogrzewanie budynku. Każda z tych rzeczy może czerpać prąd wprost z paneli montowanych na dachu lub w ogrodzie.

ŁADOWANIE SAMOCHODU
Instalacja fotowoltaiczna to jednorazowy wydatek, który będzie procentować przez wiele kolejnych lat. Efektywność paneli fotowoltaicznych szacuje się na ćwierć wieku! Przez ten czas nie wymagają one żadnej obsługi. Będą Ci służyć nieprzerwanie, zamieniając promienie słońca w prąd, który wykorzystasz do wszystkich potrzebnych celów.

OGRZEWANIE BUDYNKU
Panele fotowoltaiczne przyczyniają się do ochrony środowiska. W Polsce w dalszym ciągu prąd jest produkowany w elektrowniach zasilanych paliwami stałymi. Możesz mieć swój udział w ochronie środowiska, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim domu lub firmie. Zapewnia ona niezależność w zaopatrzeniu w energię elektryczną.

NIEOGRANICZONE ZASTOSOWANIA
Instalacje fotowoltaiczne mogą być stosowane do nieskończenie wielu innych zastosowań. Mogą dostarczać prąd potrzebny do zasilania oświetlenia, pomp hydroforowych, napędu bramy automatycznej, systemu kamer video, a jeśli są nadwyżki prądu, to przyjmie je zakład energetyczny.
Fotowoltaika dla domu
Fotowoltaika dla firmy
Fotowoltaika BIPV
Solid Sun Fire Protect

Solid Sun wprowadza w standardzie zabezpieczenia przeciwpożarowe do montowanych instalacji fotowoltaicznych.
System Solid Sun Fire Protect składa się z taśm samogaszących wykorzystujących mikrokapsułki wypełnione środkiem gaśniczym, który uwalniane są pod wpływem wysokiej temperatury (od 120oC).
Dzięki właściwościom aktywowanego gazu, cały tlen z ogniska pożaru zostaje wyparty, a pierwszy płomień ognia stłumiony. Uwolniony środek gaśniczy jednocześnie zapobiega ponownemu zapłonowi.

Dodatkowym zabezpieczeniem oferowanym przez naszą firmę jest specjalna osłona na złącze MC4 także wyposażona w mikrokapsułki z środkiem gaśniczym.
Całość ma zapewnić bezpieczeństwo i prewencyjne działanie zabezpieczające przed możliwością powstania pożaru.
SolidSun Fire Protect możliwy jest także do istniejących instalacji fotowoltaicznych.
FAQ
Pytania, które mogą
Cię zainteresować
Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania klientów
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Energia elektryczna z modułów fotowoltaicznych jako prąd stały (DC) jest zamieniana przez falownik na prąd zmienny (AC) i następnie wprowadzana do wewnętrznej instalacji budynku. Jego nadwyżka wysyłana jest do sieci energetycznej.
Czy panele produkują prąd, również wtedy gdy niebo jest zachmurzone ?
Tak, panele produkują prąd nawet podczas zachmurzonego nieba, jednak z dużo mniejszą wydajnością niż w słoneczny dzień. Dla większego obrazu - w słoneczny miesiąc jakim jest lipiec, nasza instalacja wyprodukuje aż 15% rocznego uzysku energii, natomiast suma produkcji energii w listopadzie, grudniu i styczniu to ledwie 9% rocznego uzysku.
Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Wydajność, jak i oczekiwana żywotność paneli słonecznych nieustannie rośnie, a obecnie montowane panele będą w stanie operować nawet 40 lat
Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?
Rozróżniamy dwa główne typy: panele polikrystaliczne i monokrystaliczne. Panele polikrystaliczne wyprodukowane są z krzemu polikrystalicznego. Ogniwa mają barwę niebieską i są kształtu kwadratu lub rzadziej prostokąta. Panele te charakteryzują się wysoką sprawnością, jednakże ustępują pod tym względem miejsca panelom monokrystalicznym. Panele monokrystaliczne wyprodukowane z monokryształu krzemu są zazwyczaj barwy ciemnoniebieskiej lub czarnej. Pojedyncze ogniwa mają zaokrąglone rogi. Panele monokrystaliczne cechuje najwyższa obecnie dostępna sprawność. Moduł monokrystaliczny w przeliczeniu na wat zainstalowanej mocy jest droższy od modułu polikrystalicznego średnio o 8-15%.
Czy mój dach musi być zorientowany na południe?
Panele zamontowane na dachu skierowanym na południe osiągają największą wydajność. Nie jest jednak problemem dach zorientowany na linii wschód-zachód, gdyż panele można umieścić na obu jego stronach, osiągając zbliżoną wydajność.